Durbanville Athletics Club Logo

Western Province Fixtures - 2017

DATE DAY EVENT DIST TIME VENUE CLUB
8-Jan-17 Sun Nutribullet Bay to Bay 30 km 30 6:00 Maiden's Cove, Camps Bay Top Form AC
  Sun Nutribullet Bay to Bay  15km 15 6:00 Maiden's Cove, Camps Bay Top Form AC
14-Jan-17 Sat Fry's Hohenort 15km 15 6:00 Alphen Centre, Constantia Main Road Alphen  Pinelands AC
14-Jan-17 Sat Leo Benning 3 T/F 12:30 Parow WPA
15-Jan-16 Sun Spur Cape Summer Trail Series 1/4 13,4 & 6,3   Lebanon Forrest Elgin Wildrunner
21-Jan-17 Sat STBB Red Hill Marathon 42.2 5:30 Silverglades sport complex Fish Hoek Fish Hoek AC
  Sat STBB Red Hill Classic 36 5:30 Silverglades sport complex Fish Hoek Fish Hoek AC
  Sat Bay Primary Red Hill Fun Run 5 7:00 Silverglades sport complex Fish Hoek Bay Primary School
21-Jan-17 Sat WPA Race Walking Grand Prix 1 20 W 7:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
    WPA Race Walking Grand Prix 1 10 W 8:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
    WPA Race Walking Development (5km, 3km & 1km) Various 9:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
24-Jan-17 Tues Spur Cape Summer Trail Series 2/4 Sunset 10 & 5,8 19:00 Kirstenbosch Gardens Wildrunner
25-Jan-17 Wed Jointease Dan Luyt 15 km 15 18:30 TBA Bellville AC
27-Jan-17 Fri SPAAC Open meeting and Combined Events T/F 18:00 Green Point  WPA
28-Jan-17 Sat SPAAC Open meeting and Combined Events T/F 9:00 Green Point  WPA
29-Jan-17 Sun Kloof Nek Classic 21 km 21,1 5:30 Camps Bay High School Fit 2000 WP
             
1-Feb-17 Wed KFC Brackenfell 10 km 10 18:20 Brackenfell High School Brackenfell AC
    KFC Brackenfell Fun Run 5 18:30 Brackenfell High School Brackenfell AC
4-Feb-17 Sat Lion of Africa 21.1 km 21,1 6:00 Academy for Mathematics Science & Technology, Tokai Spartan Harriers AC 
  Sat Lion of Africa 10 km 10 6:10 Academy for Mathematics Science & Technology, Tokai Spartan Harriers AC 
  Sat Philip Rabinowitz 10 km Walk      10 W 6:15 Academy for Mathematics Science & Technology, Tokai Spartan Harriers AC 
  Sat Lion of Africa Fun Run / Walk 5 7:00 Academy for Mathematics Science & Technology, Tokai Spartan Harriers AC 
8-Feb-17 Wed WPA League 1 T/F 8:00 Parow WPA
8-Feb-17 Wed Spur Cape Summer Trail Series 32/4 13,3 & 6,5 19:30 Meerendal Estate Wildrunner
11-Feb-17 Sat Top Form 10 km Road Race 10 6:30 Turfhall Park Sports Stadium Top Form AC
  Sat Top Form 10 km Walk 10 W 6:40 Turfhall Park Sports Stadium Top Form AC
  Sat Top Form 5 km Fun Run 5 7:00 Turfhall Park Sports Stadium Top Form AC
11-Feb-17 Sat Leo Benning 4 T/F 12:30 Parow WPA
18-Feb-17 Sat WPA League 2 T/F 12:30 Parow WPA
19-Feb-17 Sun Cape Peninsula Marathon 42,2 5:15 Green Point to Simon's Town Celtic Harriers AC
  Sun Cape Peninsula Half Marathon 21,1 7:00 Bergvliet to Simon's Town Celtic Harriers AC
22-Feb-17 Wed ATC Summer Sunset Team Time Trial 4 x 3 18:15 Green Point Cricket Club ATC Running
25-Feb-17 Sat Old Mutual 10 km 10 6:00 Mutual Park Pinelands Old Mutual AC
  Sat Old Mutual Fun Run 5 6:00 Mutual Park Pinelands Old Mutual AC
25-Feb-17 Sat WPA League 3 T/F 9:00 Parow WPA
25-Feb-17 Sat Cango 42.2 + 21,1km     Oudtshoorn Military Sport Club - Odn
26-Feb-17 Sun Sunshine D Polar Ice 10km Big Walk Var 7:30 Greenpoint Track  
26-Feb-17 Sun Kilimanjaro Marahon 42 7:30 Tanzania Wild Fontiers
26-Feb-17 Sun Spur Cape Summer Trail Series 4/4 15,6 & 7,3 7:30 Oak Valley Elgin Valley Wildrunner
26-Feb-17 Sun Spur Elgin Valley XL 26 6:30 Oak Valley Elgin Valley Wildrunner
             
1-Mar-17 Wed Lighthouse 10km 10 18:15 Rocklands Beach , Sea Point Promenade Atlantic AC
2-Mar-17 Thur WPA Junior and Schools Championship T/F 17:00 Vygieskraal WPA
3-Mar-17 Fri WPA Junior and Schools Championship T/F 16:00 Vygieskraal WPA
4-Mar-17 Sat WPA Junior and Schools Championship T/F 7:00 Vygieskraal WPA
4-Mar-17 Sat Century City 10 km Express 10 7:00 Central Park, Century City Century City AC
4-Mar-17 Sat Spur Silvermine Mountain XL Trail   Silvermine Nature Reserve Wildrunner
5-Mar-17 Sun ABAX Investments Milkwood Half Marathon 21,1 6:30 Soetwater Recreation Area, Kommetjie Harfield Harriers
  Sun ABAX Investments Milkwood 10km 10 7:00 Soetwater Recreation Area, Kommetjie Harfield Harriers
  Sun ABAX Investments Milkwood Fun Run 5 7:15 Soetwater Recreation Area, Kommetjie Harfield Harriers
11-Mar-17 Sat Constantia Village K-Way 15km 15 6:15 Alphen Hall Constantia K-Way VOB
11-Mar-17 Sat Constantia Village K-Way 15km Walk 15 W 6:15 Alphen Hall Constantia K-Way VOB
  Sat Constantia Village K-Way Family Fun Run 5 6:45 Alphen Hall Constantia K-Way VOB
11-Mar-17 Sat Interclub Top Ten Meeting T/F 12:30 Parow WPA
12-Mar-17 Sun Cape Cycle Tour Var 6:00 Cape Town  
16-Mar-17 Thr WPA Senior, Masters and Combined Events Championship T/F 19:00 Parow WPA
17-Mar-17 Fri WPA Senior, Masters and Combined Events Championship T/F 18:00 Parow WPA
18-Mar-17 Sat WPA Senior, Masters and Combined Events Championship T/F 6:00 Parow WPA
18-Mar-17 Sat Ravensmead 15 km 15 7:00 Florida Park, Ravensmead Ravensmead AC
  Sat Ravensmead 10 km Walk 10 W 7:15 Florida Park, Ravensmead Ravensmead AC
  Sat Ravensmead 5 km 5 7:30 Florida Park, Ravensmead Ravensmead AC
21-Mar-17 Tues Tyger Run
21,1 6:00 Meerendal Wine Farm Durbanville AC
  Tues Tyger Run
10 6:30 Meerendal Wine Farm Durbanville AC
  Tues Tyger Run
5 8:00 Meerendal Wine Farm Durbanville AC
25-Mar-17 Sat Laguna Mall 10km 10 8:00 Laguna Mall, Langebaan ArcelorMittal AC
  Sat Laguna Mall 5km 5 8:00 Laguna Mall, Langebaan ArcelorMittal AC
26-Mar-17 Sun Tygerberg 30 km 30 6:00 Parow Athletic Track, Parow North Tygerberg Northlink AC
             
1-Apr-17 Sat Leapfrog 21km  21 7:00 Gordon's Bay Primary School, Gordon's Bay Strand AC
  Sat Labourwise 10km  10 7:30 Gordon's Bay Primary School, Gordon's Bay Strand AC
1-Apr-17 Sat WPA Open Meeting T/F 12:30 Parow WPA
2-Apr-17 Sun SPAR Women's Challenge   10 7:30 Green Point Common Fields, Green Point  WPA
2-Apr-17 Sun SPAR Women's Challenge  Walk 10 W 7:45 Green Point Common Fields, Green Point  WPA
  Sun SPAR Women's Challenge   5 8:00 Green Point Common Fields, Green Point  WPA
2-Apr-17 Sun Constantia Trail Run Trail   Constantia  
7-Apr-17 Fri ASA U/18 (Youth) and U/20 (Junior) Championship T/F   Green Point Athletics Stadium ASA
8-Apr-17 Sat ASA U/18 (Youth) and U/20 (Junior) Championship T/F   Green Point Athletics Stadium ASA
8-Apr-17 Sat Cross Country Relay CC 13:30 Nantes Park Nantes AC
9-Apr-17 Sun Central Athletics 10km Challenge 10 7:00 Newlands Cricket Stadium, Camp Ground Rd, Newlands Central AC
  Sun Central Athletics Fun Run 5 7:30 Newlands Cricket Stadium, Camp Ground Rd, Newlands Central AC
9-Apr-17 Sun ASA Marathon Championship 42.2   Durban ASA
13-Apr-17 Thurs UCT meeting T/F 12:00 Parow WPA
14-Apr-17 Fri Old Mutual Two Oceans Trail Run 22 6:30 UCT Upper Campus Rugby Fields Two Oceans Marathon NPC
  Fri Old Mutual Two Oceans Trail Run 10 6:30 UCT Upper Campus Rugby Fields Two Oceans Marathon NPC
14-Apr-17 Fri Old Mutual Two Oceans Fun Runs Var 10:00 UCT Upper Campus Rugby Fields Two Oceans Marathon NPC
15-Apr-17 Sat Old Mutual Two Oceans Ultra Marathon 56 6:30 Main Road Newlands Two Oceans Marathon NPC
  Sat Old Mutual Two Oceans Half Marathon 21,1 5:50 Main Road Newlands Two Oceans Marathon NPC
20-Apr-17 Thurs ASA Senior Championship T/F   Potchefstroom ASA
21-Apr-17 Fri ASA Senior Championship T/F   Potchefstroom ASA
22-Apr-17 Sat ASA Senior Championship T/F   Potchefstroom ASA
22-Apr-17 Sat Telkom Athletic Club 10 km Challenge 10 7:00 CPUT Campus Symphony Way, Bellville  Telkom AC
  Sat Telkom Athletic Club 10 km Challenge Walk 10 W 7:10 CPUT Campus Symphony Way, Bellville  Telkom AC
  Sat Telkom Athletic Club 5km Challenge 5 8:00 CPUT Campus Symphony Way, Bellville  Telkom AC
22-Apr-17 Sat K-Way Platteklip Charity Challenge Trail   Platteklip  
27-Apr-17 Thurs Nantes 10km Run 10 7:00 Vangate Sports Complex Nantes AC
  Thurs Nantes 10km Walk 10 W 7:00 Vangate Sports Complex Nantes AC
  Thurs Nantes 5km Fun Run 5 7:00 Vangate Sports Complex Nantes AC
28-Apr-17 Fri USSA Athletics T&F Championships T/F   Green Point Athletics Stadium ASA
29-Apr-17 Sat USSA Athletics T&F Championships T/F   Green Point Athletics Stadium ASA
30-Apr-17 Sun Voet of The Wine Route 10 km 10 7:30 Zevenwacht Mall Kuilsrivier In Touch AC
  Sun Voet of The Wine Route Fun Run 5 7:45 Zevenwacht Mall Kuilsrivier In Touch AC
             
1-May-17 Mon Safari road race Var   Wellington  
4-May-17 Thurs SAMA Championship T/F   Green Point Athletics Stadium SAMA
5-May-17 Fri SAMA Championship T/F   Green Point Athletics Stadium SAMA
6-May-17 Sat SAMA Championship T/F   Green Point Athletics Stadium SAMA
6-May-17 Sat LANGEBAAN COUNTRY ESTATE Weskus Marathon 42,2 7:30 Langebaan Country Estate, Langebaan Langebaan Strandlopers
  Sat LANGEBAAN COUNTRY ESTATE  Weskus Half Marathon 21,1 7:45 Langebaan Country Estate, Langebaan Langebaan Strandlopers
  Sat LANGEBAAN COUNTRY ESTATE  Weskus 10km 10 8:00 Langebaan Country Estate, Langebaan Langebaan Strandlopers
  Sat LANGEBAAN COUNTRY ESTATE  Weskus Fun Run 5 9:00 Langebaan Country Estate, Langebaan Langebaan Strandlopers
7-May-17 Sun UCT Memorial 10 km Road Race 10 7:15 Middle Campus, UCT UCT AC
11-May-17 Thurs Mapungubwe Trandfrontier Wildrun Trail   TBC Wildrunner
12-May-17 Fri Mapungubwe Trandfrontier Wildrun Trail   TBC Wildrunner
13-May-17 Sat Mapungubwe Trandfrontier Wildrun Trail   TBC Wildrunner
13-May-17 Sat Cross Country League 1 CC 11:00 CPUT Bonteheuwel
14-May-17 Sun Metropolitan Slave Route Challenge 21,1 7:00 Grand Parade, Cape Town Lion of Africa Itheko Sport AC
  Sun Metropolitan Slave Route Challenge 10km 10 7:15 Grand Parade, Cape Town Lion of Africa Itheko Sport AC
  Sun Metropolitan Slave Route Challenge 10km Walk 10 W 7:45 Grand Parade, Cape Town Lion of Africa Itheko Sport AC
  Sun Metropolitan Slave Route Challenge 5km 5 7:30 Grand Parade, Cape Town Lion of Africa Itheko Sport AC
20-May-17 Sat Cross Country League 2 CC 11:00 Atlantis Velocity AC
20-May-17 Sat Jonkershoek Mountain Challenge Trail   Jonkershoek, Stellenbosch Wildrunner
21-May-17 Sun FNB Cape Town 12 onerun 12 9:00 Milnerton Beach to Cape Town Brackenfell AC
21-May-17 Sun The Beast Trail Run Trail   Jonkershoek, Stellenbosch Enerergy Events
27-May-17 Sat Cross Country League 3 CC 11:00 TBC Bottelary AC
             
3-Jun-17 Sat UWC  10 km Fast & Flat 10 7:30 UWC Campus Modderdam Road Bellville  UWC
  Sat UWC  10 km Fast & Flat Walk 10 W 7:40 UWC Campus Modderdam Road Bellville  UWC
  Sat UWC  10 km Fast & Flat Fun Run 5 8:00 UWC Campus Modderdam Road Bellville  UWC
3-Jun-17 Sat Old Fisherman's Trail Challenge Trail   Fishhoek  
4-Jun-17 Sun Comrades 89   Durban  
10-Jun-17 Sat Mamre 21 km 21.1 8:00 Mamre Primary School Mamre AC
  Sat Mamre Fun Run/walk 5 8:15 Mamre Primary School Mamre AC
11-Jun-17 Sun Cross Country League 4 CC 11:00 Youngsfield Military Base, Wetton Defence AC
11-Jun-17 Sun Spur Gauteng Winter Trail Series 1/4 Trail   B'Sorah Tent camp Wildrunner
12-Jun-17 Mon Richtersveld Transfrontier wildrun Trail   Richtersveld Transfrontier Park Wildrunner
13-Jun-17 Tues Richtersveld Transfrontier wildrun Trail   Richtersveld Transfrontier Park Wildrunner
14-Jun-17 Wed Richtersveld Transfrontier wildrun Trail   Richtersveld Transfrontier Park Wildrunner
15-Jun-17 Thurs Richtersveld Transfrontier wildrun Trail   Richtersveld Transfrontier Park Wildrunner
16-Jun-17 Fri Richtersveld Transfrontier wildrun Trail   Richtersveld Transfrontier Park Wildrunner
16-Jun-17 Fri Dave Spence Memorial race 10 7:30 NY 49 Stadium, Gugulethu RCS Gugulethu AC
  Fri Dave Spence Memorial race 4.2 7:40 NY 49 Stadium, Gugulethu RCS Gugulethu AC
17-Jun-17 Sat Cross Country League 5 CC 11:00 Koeberg Nature Reserve Eskom AC
18-Jun-17 Sun K-Way Table Mountain 16 km 16 8:00 Constantia Nek K-Way VOB
18-Jun-17 Sun Spur Gauteng Winter Trail Series 2/4 Trail   Hennops River Wildrunner
18-Jun-17 Sun Hennops XL Trail   Hennops River Wildrunner
18-Jun-17 Sun Victoria Falls Marathon 42   Zimbabwe Wild Fontiers
24-Jun-17 Sat Cross Country League 6 CC 12:00 Pollsmoor Correctional Services AC
24-Jun-17 Sat WPA Interclub's & Race Walking Grand Prix 2 20 W 7:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Interclub's & Race Walking Grand Prix 2 10 W 8:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat  WPA Race Walking Development (5km, 3km & 1km) Various 10:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
24-Jun-17 Sat ASA Half Marathon Championship 21.1   Port Elizabeth ASA
25-Jun-17 Sun Don Lock Memorial Run 15 8:00 Brookside Celtic Harriers Club
  Sun Don Lock Memorial Run 8 7:15 Brookside Celtic Harriers Club
25-Jun-17 Sun Spur Gauteng Winter Trail Series 3/4 Trail   Segwati Game Ranch Wildrunner
             
1-Jul-17 Sat KwikSpar Somerset Spookhill 15km 15 8:00 Beaumont Primary School, Somerset West Helderberg Harriers
  Sat KwikSpar Somerset Spookhill Fun Run 5 8:15 Beaumont Primary School, Somerset West Helderberg Harriers
1-Jul-17 Sat Orak 12 Hour Race Var 6:00 Vredendal Sports Grounds Orak
1-Jul-17 Sat Winter Cross Country Relay X/C 11:00 TBA WPACC Commission
2-Jul-17 Sun Spur Gauteng Winter Trail Series 4/4 Trail   Leeuwenkloof Wildrunner
8-Jul-17 Sat Eersterivier 15 15 7:15 Stratford Primary School Eersterivier AC
  Sat Eersterivier Walk 10 W 7:30 Stratford Primary School Eersterivier AC
  Sat Eersterivier Fun Run 5 7:45 Stratford Primary School Eersterivier AC
15-Jul-17 Sat Fairbridge Mall 15 km 15 7:15 Fairbridge Mall,Old Paarl Rd, Brackenfell Easterns Kraaifontein AC
  Sat Fairbridge Mall 6 km Fun Run 6 7:25 Fairbridge Mall,Old Paarl Rd, Brackenfell Easterns Kraaifontein AC
15-Jul-17 Sat Momentum Knysna Marathon 42 + 21   Knysna Knysna Marathon Club
22-Jul-17 Sat C.T. Festival  100/50 km 100/50 6:00 Promenade, Sea Point Hewat AC
  Sat C.T Festival Team  relays 5 X 10 12:00 Promenade, Sea Point Hewat AC
22-Jul-17 Sat Mountain Race / Beach Run X/C 12:00 TBA WPACC Commission
22-Jul-17 Sat Houtbay Trail Run Trail   Houtbay  
23-Jul-17 Sun C.T Festival 21.1km Classic 21,1 7:00 Promenade, Sea Point Hewat AC
23-Jul-17 Sun Spur Cape Winter Series 1/4 Trail   Paul Cluver Estate Wildrunner
23-Jul-17 Sun Spur PE Winter Series 1/4 Trail   Sacramrento Nature Reserve Wildrunner
29-Jul-17 Sat Cross Country League 7 X/C 11:00 Nantes Park Nantes AC
30-Jul-17 Sun McKenna & Scott Pinelands 10 km Road Race 10 7:30 Lower Oval , Pinelands Pinelands AC
  Sun McKenna & Scott Pinelands 10 km Road Race Walk 10 W 7:30 Lower Oval , Pinelands Pinelands AC
  Sun McKenna & Scott Pinelands Fun Run 5 7:35 Lower Oval , Pinelands Pinelands AC
30-Jul-17 Sun Spur Cape Winter Series 2/4 Trail   Tygerberg Nature Reserve Wildrunner
30-Jul-17 Sun Spur PE Winter Series 1/4 Trail   TBC Wildrunner
             
5-Aug-17 Sat Brackenfell Pick 'n Pay Family Store 21km  21,1 7:00 Brackenfell Primary School Brackenfell AC
  Sat Brackenfell Pick 'n Pay Family Store 10km  10 7:30 Brackenfell Primary School Brackenfell AC
  Sat Brackenfell Pick 'n Pay Family Store Fun Run   5 7:45 Brackenfell Primary School Brackenfell AC
5-Aug-17 Sat WPA Race Walking Grand Prix 3 30 W 7:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Race Walking Grand Prix 3 20 W 8:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Race Walking Grand Prix 3 10 W 9:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Race Walking Development (5km, 3km & 1km) Various 10:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
5-Aug-17 Sat Daisy Challenge 30 7:00 Die Keldery Spruitsdrift Namaqua AC
  Sat Daisy Challenge 18 7:15 Die Keldery Spruitsdrift Namaqua AC
  Sat Daisy Challenge 5 10:00 Die Keldery Spruitsdrift Namaqua AC
6-Aug-17 Sun Cross Country League 8 X/C 11:00 Elfindale Top Form AC
6-Aug-17 Sun Spur Cape Winter Series 3/4 Trail   Taal Monument Paarl Wildrunner
6-Aug-17 Sun Spur PE Trail Series 3/4 Trail   Cape Recife Wildrunner
9-Aug-17 Wed Totalsports Women's Race 10 8:00 Grand Parade Cape Town Edgemead AC
  Wed Totalsports Women's Race 5 8:30 Grand Parade Cape Town Edgemead AC
12-Aug-17 Sat WPA Cross Country Championship X/C 8:00 CPUT Bellville WPACC Commission
12-Aug-17 Sat Spur Cape Winter Series 4/4 Trail   Koggelberg Nature Reserve Kleinmond Wildrunner
12-Aug-17 Sat Koggelberg XL Trail   Koggelberg Nature Reserve Kleinmond Wildrunner
13-Aug-17 Sun Reutech Solutions John Korasie 30km  30 7:00 Navy Sports Field Simon’s Town  Defence AC
19-Aug-17 Sat Puffer 80 5:30 Cape Point to V&A Fish Hoek AC
19-Aug-17 Sat Atlantis 21km 21.1 8:00 Westfleur Park, Atlantis Atlantis Harris AC
  Sat Atlantis Fun Run 5 8:00 Westfleur Park, Atlantis Atlantis Harris AC
20-Aug-17 Sun Spur PE Winter Series 3/4 Trail   Hopewell Conservation Estate Wildrunner
20-Aug-17 Sun Spur PE Trail Series XL Trail   Hopewell Conservation Estate Wildrunner
20-Sep-17 Sun Helderberg Mountain Challenge Trail   Helderberh Nature Reserve Wildrunner
26-Aug-17 Sat Langebaan 21 km 21,1 8:00 Club Mykonos, Langebaan ArcelorMittal AC
  Sat Langebaan 10 km 10 8:00 Club Mykonos, Langebaan ArcelorMittal AC
  Sat Langebaan Fun Run 5 8:10 Club Mykonos, Langebaan ArcelorMittal AC
27-Aug-17 Sun Khayelitsha 10km  10 7:30 Mandela Park Stadium Khayelitsha AC
27-Aug-17 Sun Khayelitsha 10km Walk 10 W 7:30 Mandela Park Stadium Khayelitsha AC
  Sun Khayelitsha 4km Fun Run/Walk 4 7:30 Mandela Park Stadium Khayelitsha AC
27-Aug-17 Sun Blisters for Bread Var 9:00 Green Point Top Events
             
2-Sep-17 Sat Medihelp Tekkie Challenge 10 8:00 Jan Kriel School Kuilsriver Cape Multisport Club
  Sat Medihelp Tekkie Challenge 5 8:15 Jan Kriel School Kuilsriver Cape Multisport Club
2-Sep-17 Sat WPA Race Walking Grand Prix 4 30 W 7:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Race Walking Grand Prix 4 20 W 8:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Race Walking Grand Prix 4 10 W 9:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
  Sat WPA Race Walking Development (5km, 3km & 1km) Various 10:00 Youngsfield Military Base, Wetton WPA  Race Walking
2-Sep-17 Sat Pink flowers in 12hrs 100 + 6:00 Melkbosstrand Melkbos AC
3-Sep-17 Sun Satori Camel Run 16 km 16 7:30 Noordhoek Sports Field Satori AC
7-Sep-17 Thurs Wildcoast Wildrun Trail   Kei Mouth to Hole-in-the-wall Wildrunner
8-Sep-17 Fri Wildcoast Wildrun Trail   Kei Mouth to Hole-in-the-wall Wildrunner
9-Sep-17 Sat Wildcoast Wildrun Trail   Kei Mouth to Hole-in-the-wall Wildrunner
9-Sep-17 Sat The Crazy Store Table Mountain Challenge Trail   Table Mountain Energy Events
9-Sep-17 Sat ASA Cross Country Championship X/C   Potchefstroom ASA
10-Sep-17 Sun ARD 3 Vlei 10 km 10 7:00 Fairmount High School, Klip Rd, Gassy Park ARD Athletic Club
  Sun ARD 3 Vlei Fun Run 5 7:20 Fairmount High School, Klip Rd, Gassy Park ARD Athletic Club
16-Sep-17 Sat Sanlam Relay 5 x 4.2km 4.2 9:00 Green Point  WPA
  Sat Sanlam Fun Run 4.2 11:00 Green Point  WPA
16-Sep-17 Sat Sanlam Peace Trail Run 22 + 11km Trail 7:30 Cape Town Wildrunner
17-Sep-17 Sun Sanlam Cape Town Marathon 42.2 km 42.2 7:00 Green Point  WPA
  Sun Sanlam Cape Town Marathon 10km Peace run 10 7:10 Green Point  WPA
23-Sep-17 Sat Marloth Mountain Challenge Trail 7:30 Marloth Mountain Reserve Wildrunner
24-Sep-17 Sun MSA Multi Sport 10km 10 6:00 William Herbert sports grounds MSA Multisport AC
  Sun MSA Multi Sport 5km 5 6:00 William Herbert sports grounds MSA Multisport AC
30-Sep-17 Sat Glenwood Spar 10km Challenge 10 7:00 Tygerdal Goodwood Goodwood Harriers
  Sat Glenwood Spar 5km Fun Run 5 7:15 Tygerdal Goodwood Goodwood Harriers
             
1-Oct-17 Sun K-Way Grape Run 21km 21 6:30 Alphen Hall Constantia K-Way VOB
  Sun K-Way Grape Run 14km 14 7:00 Alphen Hall Constantia K-Way VOB
  Sun K-Way Grape Run 5km 5 6:35 Alphen Hall Constantia K-Way VOB
1-Oct-17 Sun Spur KZN Trail Series 1/4 Trail   Rocky Bay, Scottburgh Wildrunner
4-Oct-17 Wed Bakgat 10 km 10 18:15 Zone Fitness, Bellville Bellville AC
4-Oct-17 Wed Spur KZN Trail Series 2/4 Night Trail   Kenneth Stainbank Wildrunner
8-Oct-17 Sun Outsurance 94,5 Kfm Gun Run 21 km 21,1 6:30 Sea Point Promenade Atlantic AC
  Sun Outsurance 94,5 Kfm Gun Run 10km 10 7:30 Sea Point Promenade Atlantic AC
  Sun Outsurance 94,5 Kfm Gun Run 5km Fun Run Walk  5 8:30 Sea Point Promenade Atlantic AC
11-Oct-17 Wed Silver Queen 10 18:15 Air Force Base Ysterplaat Defence AC
13-Oct-17 Fri Cederberg Traverse Trail   Cederberg Energy Events
14-Oct-17 Sat Cederberg Traverse Trail   Cederberg Energy Events
15-Oct-17 Sun Cederberg Traverse Trail   Cederberg Energy Events
14-Oct-17 Sat Cape Gate 21 21 6:30 Cape Gate Centre , Brackenfell Nedbank Running Club 
  Sat Cape Gate 10 10 7:00 Cape Gate Centre , Brackenfell Nedbank Running Club 
  Sat Cape Gate Fun Run 3 7:15 Cape Gate Centre , Brackenfell Nedbank Running Club 
14-Oct-17 Sat Voet of Africa Var   Bredasdorp  
15-Oct-17 Sun Spur KZN Trail Series 3/4 Trail   Blythedale Wildrunner
18-Oct-17 Wed ATC Summer Sunset Team Time Trial 4 x 3 18:15 Green Point Cricket Club ATC Running
21-Oct-17 Sat West Coast 21.1km 21,1 6:00 Eden on the Bay, Big Bay West Coast AC
  Sat West Coast Fun Run  5 6:45 Eden on the Bay, Big Bay West Coast AC
22-Oct-17 Sun Ommiedraai 10km 10 7:00 Rosmead Sports Fields Ommiedraai AC
  Sun Ommiedraai 10km Walk 10 W 7:00 Rosmead Sports Fields Ommiedraai AC
  Sun Ommiedraai 5km Fun Run 5 7:15 Rosmead Sports Fields Ommiedraai AC
22-Oct-17 Sun Spur KZN Trail Series 4/4 Trail   Aloe Wildlife Estate Camperdown Wildrunner
22-Oct-17 Sun Spur Gauteng Summer Trail Series 1/4 Trail   Hennops River Wildrunner
22-Oct-17 Sun Spur Gauteng Trail XL Trail   TBC Wildrunner
28-Oct-17 Sat Elsies River 10 km 10 6:45 Salberau Sports Complex, Elsiesriver Elsies River AC
  Sat Elsies River 5 km 5 7:15 Salberau Sports Complex, Elsiesriver Elsies River AC
29-Oct-17 Sun Chappies Challenge 21km  21.1 6:30 Hout Bay Yacht Club Hout Bay Athletic Club
  Sun Chappies Challenge 10km  10 7:00 Hout Bay Yacht Club Hout Bay Athletic Club
29-Oct-17 Sun Spur Gauteng Summer Trail Series 2/4 Trail   Segwati Gane Ranch Wildrunner
             
4-Nov-17 Sat Table View High School 10km 10 7:00 Table View High School, Janssens Ave, Table View West Coast AC
  Sat Table View High School  5km 5 7:15 Table View High School, Janssens Ave, Table View West Coast AC
4-Nov-17 Sat ASA Half 10km Championship 10   Mbombela ASA
5-Nov-17 Sun The Landmarks 21 km 21,1 6:00 WPCC Sport Centre Keurboom Road Rondebosch WPCC AC
  Sun The Landmarks Fun Run 6 6:45 WPCC Sport Centre Keurboom Road Rondebosch WPCC AC
5-Nov-17 Sun Spur Gauteng Summer Trail Series 3/4 Trail   B'Sorah tented Camp Wildrunner
11-Nov-17 Sat Winelands Marathon  42,2 5:30 Eikestad Primary School, Stellenbosch  Helderberg Harriers
  Sat Winelands Half Marathon 21,1 5:45 Eikestad Primary School, Stellenbosch  Helderberg Harriers
12-Nov-17 Sun Big Walk Var 5:00 Various St George grammer school
18-Nov-17 Sat Edgemead 10km Classic 10 6:30 Edgemead High School Edgemead AC
18-Nov-17 Sat Edgemead 10km Classic Walk 10 W 6:30 Edgemead High School Edgemead AC
  Sat Edgemead 5km Fun Run 5 6:45 Edgemead High School Edgemead AC
19-Nov-17 Sun St Luke's Superhero Trail Run Trail   Cape Town Wildrunner
22-Nov-17 Wed Sanlam Niel Joubert Plaaswedloop 13 18:15 Klein Simonsvlei, Klapmuts Sanlam AC
25-Nov-17 Sat Mitchells Plain 21 km 21,1 6:00 Rocklands Sports Grounds Mitchell's Plain Mitchells Plain Titans AC
  Sat Mitchells Plain 10 km 10 6:15 Rocklands Sports Grounds Mitchell's Plain Mitchells Plain Titans AC
  Sat Mitchells Plain 5 km Fun Run 5 8:00 Rocklands Sports Grounds Mitchell's Plain Mitchells Plain Titans AC
26-Nov-17 Sun Spur Gauteng Summer Trail Series 4/4 Trail   Leeuwenkloof Wildrunner
29-Nov-17 Wed Correctional Services 10 km Night Race 10 18:15 Pollsmoor Correctional Services Sports Grounds Correctional Service AC (WP)
             
2-Dec-17 Sat Beachcomber 15 km  15 6:30 Strandfontein Pavilion Spine Rd Stragglers AC
  Sat Beachcomber 10 km Walk  10 W 6:45 Strandfontein Pavilion Spine Rd Stragglers AC
  Sat Beachcomber Fun Run  4 7:30 Strandfontein Pavilion Spine Rd Stragglers AC
3-Dec-17 Sun ACSA 10km 10 6:30 Cape Town Airport ACSA
6-Dec-17 Wed Metropolitan 10 km Road Race 10 18:30 Parc Du Cap Bellville Metropolitan AC
9-Dec-17 Sat AVBOB 15 km 15 6:00 Pick 'n Pay Shopping Centre, Table View Tygerberg Northlink AC
9-Dec-17 Sat Ultra Trail Run Trail   Cape Town UCTCT
10-Dec-17 Sun Bottelary 21 km Farm Run 21 6:30 Somerset West Bottelary AC
  Sun Bottelary 10km Farm Run 10 6:30 Somerset West Bottelary AC
  Sun Bottelary Farm Fun Run 5 6:30 Somerset West Bottelary AC
13-Dec-17 Wed Sundowner 10km 10 18:15 V & A Waterfront , Cape Town Easterns Kraaifontein AC
16-Dec-17 Sat The RCS GUGS Reconciliation Day 10km Race 10 7:00 NY 49 Stadium, Gugulethu RCS Gugulethu AC
  Sat The RCS GUGS Reconciliation Day Fun Run 4.2 7:10 NY 49 Stadium, Gugulethu RCS Gugulethu AC
17-Dec-17 Sun Velocity 21.1km 21.1 6:00 Silverstroomstrand Velocity AC
  Sun Velocity 10km 10 6:15 Silverstroomstrand Velocity AC
  Sun Velocity 10km Walk 10 W 6:35 Silverstroomstrand Velocity AC
18-Dec-17 Mon UCT Meeting T/F   Green Point UCT AC
26-Dec-17 Tues Tokai Manor House 16 km 16 6:30 Chrysalis Academy Porter Estate Tokai Road Tokai Southern Striders AC
31-Dec-17 Sun Runner's Memorial Race 8 km 8 18:30 Mouille Point Lighthouse, Mouille Point Edgemead AC